Menü
Kategoriler
 
Blog

BASİT YAŞAM DEDİĞİM NEDİR?

Her gün yüzlerce seçim yaparak bitiriyoruz günü. Peki ya, yaptığımız seçimlerin sebebini biliyor muyuz? Yoksa önümüze sunulanı, bize ittirileni mi seçmek zorunda hissediyoruz kendimizi?

Çevrene bir bakmanı rica edeceğim senden. Şöyle çaktırmadan bir bak. Sürekli şikayet edip yine de aynı şekilde devam edenlerle dolu dünya. Sürekli isteklerini dile getirip, onları gerçekleştirmek için bir tek adım bile atmayanlarla dolu dünya. Mutsuzluklarının sebebini başkalarına yıkan ve sürekli kurban rolünde yaşayanlarla dolu dünya. Öyle değil mi? Bence fark ettin sen de bunu. Bu şekilde yaşayarak ne elde edilir? Buldum! Sanırım etrafa kendilerini bir şekilde mağdur göstermek, kendilerini suçlamalarını engelliyor. Her olumsuzluk, her problem mutlaka dışarıdandır ve bu insanlar hep mağdurdur. Sanırsın ki, yaşadıkları problemler bir tek onlarda var. Hava puslu olunca sanki sadece onlara puslu, diğerlerine günlük güneşlik.

Oysa, gerçekler hiç de öyle değil arkadaşım. Kurban rolünde oldukça sen, hep zayıf hep muhtaç olursun ve hayat da sana neysen ona göre değer biçer.

Yaşamını kendi oluşturduğun önceliklere göre yaşar, her şeyden önce kendi değerinin farkında olur, sürekli tüketip boş bir hayat yaşamayı değil, sevdiğin işleri yapıp bir şeyler üreterek var olmayı tercih edersen basit yaşam senin için de var demektir. Ama bunun için elini taşın altına koymalısın.

Çocuklarının olup olmaması inan hiç farketmez. Onlarla da mümkün yukarıda saydıklarımı gerçekleştirmek. Bu şekilde yaşamak için, bankada belli bir miktar paranın olması da gerekmiyor. Çünkü, böyle yaşamak bedava. Sadece kararlı olman gerekiyor. Çünkü, basit yaşam biraz dalgaların üstüne doğru yüzmek gibi.

Peki, neden bu yaşamı seçersin? Çok basit; eğer yaşantının gidişatından memnun değilsen ve yaşadığın hayat senin seçimlerini yansıtmıyorsa.

 

 

*