Menü
Kategoriler
Şubat ayı kitabı
6 Şubat 2016 Kitap
IMG_1260

Bir fincan kahveyle..bir tutam kitap..

Şubat gelmiş, hoş gelmiş. Yeni yılı eskitmeye başladık bile. Ama olsun, daha önümüzde kocaman bir 11 ay var. Az mı? Ne yapacağını bilirsen hiç de değil. Mesela, 2016 yılını en az 12 güzel kitap okumuş olarak bitirebilirsin. Daha fazlası olmaz mı? Çok da güzel olur ama ben en alt sınır olarak düşündüm 12 kitabı ve o yüzden her aya bir kitap dedim. Detaylar burada.

Şubat ayının kitabı ise Irvin D. Yalom’dan Nietzsche Ağladığında.  Irvin Yalom, halen ABD Standford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörlüğü yapmaktadır. ABD’de de ünlü bir psikoterapisttir kendisi. Lakin bu ününde yazdığı ve adından çok söz ettiren kitaplarının da etkisi vardır mutlaka.

Ben psikoloji ve özellikle de psikanalizle bir ara oldukça fazla haşır neşir olmamdan mütevellit tanışmıştım bu kitapla. Ama hiç pişman olmadım.

Bence herkesin okuması gereken bir kitap Nietzsche Ağladığında. Neden mi? Çünkü bu kitap, kendinle ve yaşadığın hayatla yüzleşmeni sağlayacak, gerçekle harmanlanıp kurgulanmış bir roman. Okuduğunda hayatında iz bırakacak cinsten bir kitap.

Roman kurgusunda yazılmış olmasına rağmen, içine sığdırılmış bambaşka bir dünya var. Dili çok akıcı, okurken bir çok satırın altını çizmek isteyebilirsin. Çabuk ve keyifle okunan bir kitap. Yani çok sürükleyici. Seçimlerini, yaşamını, başarıyı, bireyselliğini, toplumdaki yerini sorgulamak ve kendinde aradığın bazı sorulara cevap vermek için harika bir kitap aynı zamanda.

Kitaptan bazı aforizmalar:

  • yaşam planınız sizin elinizde değilse, varlığınızı rastlantıya bırakmışsınız demektir.
  • yaşadığımız şeyleri biz icat ederiz, dolayısıyla icat ettiğimiz şeyi de yok edebiliriz.
  • ideal evlilik ilişkisi, her iki insanın da yaşamını sürdürmesi için bu ilişkiye muhtaç olmadığı zaman kurulandır.
  • biriyle tam bir ilişki kurabilmen için önce kendinle ilişki kurabilmelisin.

Dedim ya yaşama dair pek çok şey var kitapta.. O zaman keyifli okumalar dilerim…

Her ay bir kitap sayfası için buraya bakabilirsin.

 

Yorumlar kapalı
*