Menü
Kategoriler
Kapsül Gardırobum
2 Haziran 2017 Basit ve Mutlu Yaşam

Biliyorsun, Instagram hesabımdan da ilan ettiğim üzere bu senenin modasının adı “Takmıyorum 2017 Modası“. Tabii, “takmıyorum” dediysek, “üzerime çuval giysem yakışır” modunda girmedik. Elbette renk, uyum, uygunluk, yakışma gibi kriterlerimiz var. Burada takmadığım konu, istisnasız her sezon bizleri alışveriş dergilerindeki ve reklam kataloglarındaki “yeni moda” diye adlandırılan kıyafetleri satın almaya yönlendiren sistemin ta kendisi. Artık adına ne dersen.

Ben sürekli yeni kıyafetlere para yatıran biri olmaktan uzun zaman önce vazgeçtim çünkü kıyafeti bana satın aldıran asıl şeyin ihtiyaçlarım değil isteklerim olduğunu fark ettim. Bir de satın alınan her yeni kıyafete yüklediğim anlamlar. Elbette her insanın kıyafet ihtiyacı farklıdır; yaptığı işe, kariyere, hobilerine, zevklerine yani kısacası kim olduğuna bağlı olarak. Lakin hepimiz, kim olduğumuzdan bağımsız olarak, sürekli satın alma tuzaklarıyla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Ve satın aldıkça da mutlu olmuyoruz, sadece tüketiyoruz anlamsızca.

3 ay boyunca sadece 33 parça kıyafetle yaşamak gerçekten çok büyük bir farkındalık yaratıyor. Bunu kelimelerle anlatamıyorum, mutlaka tecrübe etmen lazım. Amaç, kendine eziyet çektirmek değil, ne kadar az kıyafetle ne kadar uzun süre hiç sıkıntıya düşmeden yaşayabileceğini görmek.

Kendini hazır hissetmeden, burada yazdıklarımı okuyup birden gaza gelmeni de istemem çünkü o zaman başına gelecek şey, farkındalık değil şikayet etmek olacaktır. Öte yandan, gerçekten bunu denemek istiyorsan umarım, bu yazdıklarım seni cesaretlendirir.

Benim bu seneki  yaz dönemi için hazırladığım kapsül gardıropta toplam 33 parça var. Evet, 3 ay boyunca (içine yaz tatilini de ekledim) sadece 33 parça kıyafetle çok rahat ve bence tarzıma uygun bir yaz sezonu geçireceğim. Hazırladığım kıyafetlere bakınca şunu fark ettim: Eğer bu kıyafetlerin başına bir şey gelmezse (lekelenme, yırtılma, eskime gibi) ben aynı gardıropla en az 2 yaz daha geçirebilirim. Çünkü kıyafetlerimin çoğu, popüler moda tarzından çok klasik parçalar. Yani modası geçmeyecek şeyler.


33 PARÇALIK GARDIROBUMDA NELER VAR? (Haziran, Temmuz, Ağustos 2017)

  • 12 tane üst
  • 5 tane pantolon
  • 4 tane şort
  • 5 çift ayakkabı
  • 2 tane çanta
  • 3 tane elbise
  • 1 tane kot ceket
  • 1 tane hırka

Bunların dışında başka hiçbir ekstra yok. 3 renk (siyah, beyaz, gri) basic tişörtlerimi de bu sayıya ekledim üstelik. Yaz tatiline de bu gardırop içinden kıyafetler seçerek gideceğim. Yani benim için üç aylık her şey burada.

Kol saati, güneş gözlüğü ve boynumdaki iki kolye zaten değişmez sabit parçalarım. Onların dışında bir tane siyah beyaz şal ekledim, o da havaların bu garip gidişatına bir önlem olarak.

Kapsül gardırop hazırlamanın bence en önemli püf noktası, birbirleriyle kombin olabilecek modelleri ve renkleri ayarlamak. Ayakkabıların fotosu şimdilik yok, çünkü ayağımda çekip koymak istedim. En kısa zamanda ekleyeceğim.

Kendi gardırobunuzu yaratırken blogdaki aşağıdaki yazılarımdan faydalanabileceğinizi umuyorum.

 333 Projesi

 

 

"2" Comments
  1. Pingback: Mini Gardırobum | Basit ve Mutlu Yaşam

  2. Harikasınızzz ;-*)

Yorumlar kapalı
*